Share good ideas and conversation.   Login or Take a Tour!
comment

Not going to bother dissecting their entire argument, they didn't bother with a thorough argument, so it's well beyond my care. But, let's take their point that eating plants is somehow prohibitively expensive.

No need to leave your house or buy a fridge. Exhibit A[1]2[3][4][5]:

It has more calories (More per $ than their quoted number for junk food), more protein, over ten times the fiber, and less than sixth of the sodium. Just add water. It's not fast, mind you, but it's not difficult to set up a container to let it soak all day. Plus that shit's vegan and gluten free.

P.S. I live 15 minute walk from gourmet galore. If I ate out only at the organic shops there all day, everyday, it'd still be cheaper than their quoted number from U of W.

[1] http://www.amazon.com/Royal-Basmati-Rice-15-Pound-Bag/dp/B00...

[2] http://www.amazon.com/Bobs-Red-Mill-Organic-32-Ounce/dp/B004...

[3] http://www.amazon.com/Bobs-Red-Mill-Lentils-27-Ounce/dp/B000...

[4] http://www.amazon.com/Bobs-Red-Mill-Turtle-26-Ounce/dp/B004V...

[5] http://www.mcdonalds.com/us/en/food/product_nutrition.sandwi...